👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Słownictwo niemieckie

FISZKI słownictwo 6 – niemiecki dla zaawansowanych C2

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Dotychczas jakoś nie wyobrażałem sobie nauki słownictwa na poziomie zaawansowanym za pomocą fiszek, a tu proszę, pojawia się zestaw na poziomie C2. Otwieram bez wahania, gdyż jak najszybciej chcę sprawdzić zawartość, gdzieś w tyle głowy mam mieszane uczucia, bo wiem, co oznacza opanowanie niemieckiego na poziomie C2 i zastanawiam się, jak można tak obszerną wiedzę i taki zasób słownictwa zapakować w małe pudełko z karteczkami. 1040 kartoników, 2500 słów i zwrotów – to zastałem zaraz po otwarciu. Do tego z pudełka robi się tzw. Memobox, który ma usprawnić proces uczenia się. Bazuje to na znanym procesie powtórek, gdzie słówka, które zapominamy, wracają na początek kolejki i muszą zostać powtórzone. Na zdjęciu widzicie pomocne kolorowe przegródki z numerami 1, 2, 3 i 4. Zaraz wyjaśnię, jak z nich korzystać.

FISZKI słownictwo 6 zestaw

Nauka z Memobox wygląda pokrótce następująco:

 • Na początku uzupełniamy kartonikami ze słówkami przegródkę nr 1, uczymy się ich, patrząc najpierw na polską, a następnie na niemiecką stronę fiszki.
 • Sprawdzamy później swoją wiedzę, patrząc na polską stronę i tłumacząc słówko na niemiecki.
 • I teraz najważniejsze: gdy pamiętamy dane słówko, przekładamy fiszkę do przegródki nr 2, w innym wypadku fiszka ląduje na koniec przegródki nr 1.
 • Gdy zapełnimy przegródkę nr 2 fiszkami, sprawdzamy, czy wszystkie je znamy i postępujemy z kartonikami tak samo, jak na początku nauki. Fiszka opuszcza pudełko, gdy przetłumaczymy jej treść z przegródki nr 5. Następnie możemy uzupełnić przegródkę nr 1 kolejnym zestawem słówek i quiz można kontynuować.

FISZKI słownictwo 6 memobox

Zerknijcie na listę kategorii słówek, jakie macie do dyspozycji w tym zestawie. Jest z czego wybierać i na pewno nie będziecie mieli problemu z zapełnianiem kolejnych przegródek w Memobox.

FISZKI słownictwo 6 kategorie

Proces uczenia się wygląda identycznie na każdym poziomie, to wiedziałem, ale mnie nadal intryguje to, jakie słówka znajdę w środku. Ich przykładową listę znalazłem na pudełku, ale to za mało, więc wyrywkowo wyciągam karteczki i sprawdzam ich treść:

 • ważka – die Libelle
 • anoreksja – die Magersucht
 • lewarek – der Wagenheber
 • słupek – der Pfosten
 • migotać – flimmern
 • bojkotować – boykottieren
 • w zależności od tego… – je nachdem…
 • małomówny – wortkarg
 • dudnić – prasseln
 • bystry, sprawny – agil
 • etc.

Przyznam szczerze, że dotychczas nie spotkałem się z listą słówek na poziomie C2, więc też starałem się nie nastawiać w żaden sposób na to, co mogę znaleźć w tym przypadku. Byłem raczej ciekaw. FISZKI słownictwo niemiecki 6 są zestawem bardzo interesujących, wyszukanych i zaawansowanych słówek oraz wyrażeń, ale raczej nie wszystkie je zaklasyfikowałbym do poziomu C2. Niektóre z nich pojawiają się np. na poziomie C1 w materiałach, z którymi pracuję na swoich lekcjach. Ale takie klasyfikacje uważałem zawsze za bardzo płynne, w końcu C2 to nie przelewki, więc nie traktuję tego jako wady zestawu. Bardzo dużym plusem jest za to fakt, że wiele słówek jest tłumaczonych w inny sposób, niż bym się tego spodziewał, np. nie udawać się zostało przetłumaczone jako missraten, a mi jako pierwsze przyszło do głowy misslingen. Takie podejście pozwala na poszerzanie wiedzy na zasadzie nauki innych tłumaczeń słów, synonimów. W końcu już na poziomie średnio zaawansowanym powinniśmy być w stanie wyrazić coś nawet wtedy, gdy nie znamy jakiegoś słowa, szukamy synonimów, opisujemy coś innymi słowami. Ostatnim z plusów nauki z fiszkami jest to, że każde słówko posiada przykład użycia, a niektóre z nich także obrazek. Wzrokowcy się ucieszą.

Do czego się lekko „przyczepię”? Do materiału, z którego wykonane są kartoniki. Niby Wydawnictwo określa je mianem ?trwałych?, ale jest to po prostu trochę grubszy papier. W sumie raczej nie ma sensu laminować fiszek albo drukować ich w inny sposób, bo podniosłoby to też cenę, ale wykonanie na papierze nie należy chyba do zbyt trwałych, prawda?

FISZKI słownictwo 6 przykład

Wspomnę jeszcze, że do każdego pudełka fiszek dołączony jest kod i adres strony www z gratisami. Są to nagrania mp3 oraz program do nauki niemieckiego online. Zalety nagrań chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, natomiast programu nie jestem w stanie opisać, gdyż ten na poziomie C2 jest w trakcie pisania tej recenzji w przygotowaniu.

Najlepsze zostawiłem oczywiście na koniec…

Konkurs!

Co zrobić, żeby wygrać? Należy do 30.09.2014 dodać pod powyższym wpisem komentarz z odpowiedzią na pytanie:

?Co motywuje Cię do nauki języka niemieckiego??

Po terminie nadsyłania odpowiedzi wybiorę 6 z nich, które uważam za najlepsze i ich autorzy otrzymają nagrody. Pamiętajcie, żeby podać w formularzu prawidłowy adres e-mail, tylko w ten sposób będę mógł Was poinformować o wygranej. Jeżeli nie otrzymam odpowiedzi od któregoś ze zwycięzców, wtedy wybiorę kolejną osobę. Nagrody będą rozsyłane przez sponsora nagród, czyli Wydawnictwo Cztery Głowy.

Nagrodami są oczywiście FISZKI do nauki języka niemieckiego

Dla początkujących:

Dla średnio zaawansowanych:

Dla zaawansowanych:

Dodatkowo Wydawnictwo podaruje każdej osobie, która doda w miarę sensowny i motywujący komentarz, bon na zakupy na stronie www.FISZKI.pl o wartości 10 złotych.

Zapraszam do wzięcia udziału w zabawie!

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (95%) - 2 głosy

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 166

 1. A mnie motywuje pani lektorka z którą się uczę przez skype. :)
  Chcę być na „równi językowej” z Niemcami. I chce mówić poprawnie gramatycznie. Mieszkam w Niemczech 2 lata i myślę, że to wystarczający czas aby przejść na wyższy Niveau. Chce pokazać, że mimo, że jestem obcokrajowcem, mogę używać języka niemieckiego poprawnie. To tez motywuje.

 2. Niemiecki jest już ze mną od sześciu lat. Jednak z każdym dniem odkrywam go na nowo. Temu któremu zawdzięczam miłość do tego języka jest mój tata, który już od ponad dwudziestu lat pracuje w Austrii. Odkąd pamiętam też chciałam być taka jak on, chciałam rozmawiać z ludźmi w tym języku, poznawać ich kulturę i kraj, który jest naprawdę piękny. Jednak wiadomo, że bywają i gorsze chwile, kiedy nie mam na nic ochoty, a tym bardziej na naukę języka. Wtedy patrzę na mojego tatę, który jest moją motywacją, wspiera mnie i zawsze pomaga. Dzięki niemu wiem, że uda mi się spełnić moje marzenie :)
  P.S. Pamiętajcie, by nigdy się nie poddawać, bo tylko wtedy uda nam się spełnić nasze marzenia … w końcu ” Übung macht den Meister”.

 3. Małgorzata

  Jęz. niemieckiego zaczęłam się uczyc w liceum (dopiero!), w klasie maturalnej mój poziom językowy niemieckiego i angielskiego wyrównał się, cała klasa pisałą maturę z angielskiego, bo każdy się niemieckiego po prostu bał, ja postanowiłam się postawić, lubie być indywidualnością, wiec i wtedy jako jedyna pisałam mature z języka niemieckiego, i zdałam!!! z dobrym rezultatem, pokazałam wszystkim i sobie ze chcieć to móc, lecz czując niedosyt wiedzy i udawadniania ze niemiecki nie musi być tym drugim językiem, poszłam na studia filologii germańskiej, skończyłam je z stypendium naukowym, a teraz uczę zawodowo dzieciaczki niemieckiego, próbuje im udowodnić ze chcieć to móc i niemiecki nie jest trudny, kontynuuje swoją misję sprzed lat, tą jeszcze z liceum… i jestem z tego dumna!
  Pozdrawiam germanistów ;)

 4. A moją motywacją do nauki języka jest to, że mogę pogadać z ludźmi a mój mąż mnie nie rozumie ;) nawet siedząc przy mnie

 5. Jestem studentką germanistyki, od niedawna także nauczycielem języka niemieckiego. Od zawsze chcialam nim być, więc praca z dziećmi daje mi motywację do nauki języka. Kiedy przychodzę na lekcję i widzę, z jakim zapałem uczniowie chcą sie uczyć, chcę im przekazywać wiedzę w jak najlepszy sposób a co za tym idzie podnosić swoje kwalifikacje i polepszać znajomość języka

 6. Krzysztof

  A ja chce rozumieć niemieckie utwory.Einfach so!

 7. Moja córka, która właśnie rozpoczęła naukę w…..przedszkolu :)

 8. Dotknąć, zrozumieć, przeżyć, zobaczyć, zacząć, móc to wszystko zrealizować w kraju sąsiada, czyli w Niemczech. Bez znajomości tego języka nie doświadczę tego nigdy.

 9. Mój powod to taki, że chce w tym kraju zostac na dłuzej niz tylko do pracy i poszukać sie lepszej pracy lepiej płatnej .

 10. Moim największym marzeniem jest praca w Wiener Staatsoper. To dlatego oprucz śpiewu klasycznego studiuję także filologię germańską. Mam wielką nadzieję, że kiedyś stanę na deskach tej opery i będę mogła wcielić się w postaci dzieł Mozarta, Rossiniego, Straussa, Verdiego… Mam także nadzieję, że mój niemiecki będzie wtedy na takim poziomie, by móc swobodnie rozmawiać o sprawach istotnych w procesie kształtowania postaci, zarówno muzycznie jak i aktorsko. Moje Wielkie Marzenie codziennie motywuje mnie do nauki języka niemieckiego :)

 11. Jestem uczennicą klasy trzeciej gimnazjum i obecnie przygotowuję się do konkursu kuratoryjnego z niemieckiego. W szkole podstawowej nie lubiłam tego języka i nie chciałam się go uczyć, była to dla mnie kolejna bezsensowna lekcja i strata czasu. W gimnazjum wszystko się zmieniło. Nauczycielka zachęcała mnie do nauki niemieckiego, a jej argumenty były przekonujące. Z czasem zaczęłam chodzić na kółko z tego właśnie języka, który pokochałam tak bardzo, że teraz nie wyobrażam sobie dnia bez powtórzenia gramatyki, czytania tekstów, czy uczenia się nowych słówek. Podsumowując, do nauki niemieckiego motywuje mnie nauczycielka, która prowadzi lekcje w sposób niezwykle ciekawy i zachęcający ;)

 12. Do nauki języka niemieckiego motywuje mnie zwykła codzienność ponieważ żyje tu na codzień i nie da sie go nie używac:)Im człowiek więcej rozumie i potrafi powiedzieć tym większa motywacja. Pomimo to dużo jeszcze brakuje

  PS Dzieci umieją wiecej niż ja i nie mogę zostać w tyle:)

 13. Niemiecki to przepustka do porozumiewania się z ludźmi, których poznałam i nadal poznaję w Monachium. Znajomość języka i kultury kraju, w którym się mieszka, to wyrażenie szacunku do jego obywateli. Nic nie umacnia znajomości bardziej, niż świadomość poszanowania i uznania dla kultury i narodowości, która staje się nowym „domem”.

 14. Mamootka

  Co mnie motywuje?
  Tak naprawdę NIC. A nauczyć się muszę…
  Może jak wygram fajne, kolorowe Fiszki to w końcu zacznę uczyć się tego języka?
  Pozdrawiam!