Język niemiecki Pogotowie językowe

Matura ustna z niemieckiego 2016 – tematy

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Powtórzę to, co pisałem rok temu: stało się to już tradycją, że na krótko przed maturą ustną z języka niemieckiego tworzę na moim blogu wpis, pod którym wszyscy ci, którzy w danym roku już ten egzamin mają za sobą, dzielą się z innymi swoimi tematami i scenkami maturalnymi. Zacząłem publikować takie wpisy w roku 2012, gdzie zostawiliście 350 komentarzy, rok później było ich trochę ponad 1100, natomiast w roku 2014 udzielaliście się mniej chętnie, bo skomentowaliście wpis tylko ponad 120 razy. Rok 2015 to niestety już tylko 49 komentarzy. W tym roku dajcie coś od siebie i pomóżcie innym! To doskonała pomoc innym zdającym, gdyż tematy powtarzają się w różnych województwach.

Zapraszam do dzielenia się tematami maturalnymi z roku 2016!

Matura niemiecki 2016

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.71 (93%) - 7 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 57

 1. Zdawałam wczoraj, 30/30!
  Miałam organizację mojego przyjęcia urodzinowego (menu, lista gości, wystrój pomieszczenia, problemy z terminem imprezy), w drugim zadaniu na obrazku chłopca biegnącego przez salę gimnastyczną z piłką do kosza, a w tle jakichś ludzi siedzących na ławce, a do tego pytania: kim są ludzie, którzy znajdują się w tle, co myślę o sporcie w szkole i miałam opowiedzieć o lekcji wf’u, którą zapamiętam na długo. Trzecie zadanie to były dwa obrazki z ogłoszeń (na jednym osiedle, a na drugim domki szeregowe) i miałam wybrać ten, do którego bym się z rodziną chciała wprowadzić i do tego pytania: czy chciałabym mieszkać w przyszłości w mojej rodzinnej miejscowości, a drugie to miałam podać zalety mieszkania na wsi.

 2. Może wam to coś pomoże. Z województwa śląskiego, nie wiem który zestaw miałam, ale:
  1. Grasz główna rolę w teatrze, powiedz kogo zapraszasz, miejsce, czas wolny po spektaklu. Pytań niestety nie pamiętam.
  2. Zdjęcie młodego chłopaka/dziewczyny (?) w prawdopodobnie restauracji, trzyma warzywa i owoce.
  -Dlaczego ten chłopiec ma na głowie czapkę kucharska?
  -Czy zdrowo się odżywiasz?
  -Opowiedz o swojej wizycie w restauracji.
  3. Dwa obrazki do wyboru, przedstawiające dziewczynę na 2 na tablicy do pisania markerami, na 1 jakieś spotkanie w sali, dużo ludzi, zamieszanie. Wybrać obrazek który najlepiej prezentuje się do spotkania z doradcą zawodowym. Pytań nie pamiętam, naprawdę, ale pomimo tego że powiedziałam same bzdety, uzyskalam 54%. :D
  Trzymam kciuki!

 3. Bardzo proszę o więcej zestawów jeśli ktoś zdał ustną z języka niemieckiego lub o informację o jakiejś innej stronie gdzie można je pozyskać . Bardzo Dziękuję :)

 4. Zdawałam dzisiaj, wielkopolskie. Nie pamiętam numeru zestawu ale miałam:
  1. Należę do grupy wolontariatu w szkole podstawowej, chce zorganizować dodatkowe bezpłatne lekcje dla uczniów, mam uwzględnić przedmioty, stanowisko dyrektora, sposób pomocy, i nie pamiętam ostatniej kropki.
  2. Na obrazku była kobieta, która rozmawia przez telefon, pytania 1. Z kim rozmawia 2. Czy wysyłam pocztówki z wakacji 3. Opowiedzieć o ostatniej wycieczce klasowej
  3. Trzy obrazki do wyboru, propozycje okładek płyty mojego zespołu muzycznego, na jednym były jakieś klawisze fortepianu, na drugim faceci z gitarami a trzeci był cały czarny i tylko napis że liczy się tylko muzyka czy coś dostałam 30 pkt

  • I do trzeciego zadania pytania 1. Dlaczego młodzi ludzie chcą być piosenkarzami?
   2. Jakiej muzyki słuchają młodzi ludzie?
   Trzymam kciuki za Was!

 5. Witam dziś o 15.25 mam egzamin ustny z niemieckiego, kompletnie olewałem naukę przez 4 lata i umiem się tylko przedstawić i jakieś podstawowe czasowniki i słówka. Trzymajcie kciuki ;D
  Jak wrócę to napisze jakie były pytania.

 6. Dzięki Monia:). Jeśli ktoś posiada więcej z wielkopolski poproszę więcej;)

 7. Hej :) Zdawałam dzisiaj – pomorskie. Zestaw wyglądał tak: 1) Rozmowa w sprawie wynajęcia mieszkania (wyposażenie, odległość od centrum, czynsz, umówić się na oglądanie mieszkania). 2) Zdjęcie kobiet siedzących nad brzegiem rzeki. Pytania: Dlaczego siedzą na brzegu rzeki? Jaki środek transportu wybrałabym w trakcie ferii; przygoda/zdarzenie w trakcie urlopu. 3) Wybór zdjęcia (były dwa) do artykułu, który ma zachęcić młodzież do gotowania. Pytania: Dlaczego młodzi ludzie chętnie jedzą fastfood? Jak najszybciej można nauczyć młodzież gotować? Wg mnie bardzo przyjemny – zdałam na 100% :) Z rozmów z innymi wynikało, że dominuje tematyka związana ze sportem, kulturą, czasem wolnym, więc raczej przyjemne zestawy. Powodzenia!

 8. Jak to jest, w każdym województwie są inne arkusze? jakie jest prawdopodobieństwo, że trafie taki arkusz jak Wy?

 9. Basia, wielkopolskie Odpowiedz

  dzisiaj zdawałam, województwo wielkopolskie.
  1. jedziesz autostopem do włoch i trzeba było powiedzieć jakie są koszty, dlaczego chcesz tam pojechać itp..
  2. Obrazek- dwójka ludzi siedząca w kinie, trochę przestraszeni, jedzą popcorn.
  – co mogą oglądać?
  -czy lubisz chdzić do kina
  – opowiedz o twoim ostatnim wyjściu do kina
  3. Przed twoim osiedlem ma powstać miejsce do spędzania wolnego czasu wybierz co by ci najbardziej odpowiadało.
  na pierwszym obrazku boisko sportowe, na drugim fontanna, w koło ławki, drzewa itp.
  na trzecim obrazku plac zabaw

 10. Robert Wielkopolska Odpowiedz

  Dzisiaj zdawałem 23/30Wielkopolskie
  1. jesteś w Berlinie i chcesz zmienić fryzurę:
  -kolor
  – Twój charakter, temperament
  -koszt
  2.Obrazek- 2 chłopców na kajaku, pytania dlaczego są zadowoleni ? dlaczego ludzie podróżują?, opowiedz o swoim rejsie
  3. Na który koncert chciałbyś iść 1- orkiestra, 2- rap, 3 – rock. Pytania: dlaczego ludzie chodzą na koncert? co można robić na koncertach?

  Powodzenia)

 11. Zdawałam dziś, wielkopolskie.
  Pytania wstępne: Wie heißt du? ;) i Warum lernst du Deutsch?
  Po czym wybrałam zestaw, a w nim:
  Zadanie 1. Idziesz z koleżanką do centrum handlowego, w którym odbywa się pokaz mody. Kwestie do poruszenia: Twój styl, sklepy które najczęściej odwiedzasz, Twoja opinia o modzie, Twoja opinia o pokazie mody.
  Zadanie 2. Obrazek: kibice niemieccy (sami młodzi mężczyźni w piłkarskich koszulkach), cieszą się, krzyczą ze szczęścia, trzymają niemiecką flagę. W tle tylko jakby mgła w porze nocnej oświetlona światłami.
  Pytania: Dlaczego według Ciebie Ci ludzie się cieszą? Co lubisz robić najbardziej? Opowiedz, o ostatnich niespodziewanych odwiedzinach Twojej koleżanki.
  Zadanie 3. Dwa plakaty. Który plakat według mnie bardziej zachęca do zdrowego odżywiania? Na plakacie 1 wysportowana, młoda dziewczyna ubrana w sportowy czarny strój kopie nogą powiększone do jej rozmiarów fast foodowe jedzenie (cola, harmburger koło siebie), na dole podpis „Ich hasse Fast Food!”. Na plakacie 2 rysunkowo przedstawiony chłopiec który w jednej dłoni trzyma tabliczkę czekolady, a w drugiej pełną miskę owoców, warzyw, pieczywa, mleka i muesli. Podpis był chyba coś w stylu „Ich esse gesund, und du?” w prawym górnym rogu. Pytania: Ile razy dziennie jesz i co? oraz Co robić, aby prowadzić zdrowy tryb życia?
  Powodzenia, jeśli ktoś będzie miał coś takiego ;)

 12. Zdawałem dzisiaj, wielkopolskie.
  1 zadanie: wybieram sie na zakupy z koleżanka i powiedzieć po co kiedy czym i wspomnieć o obiedzie.
  2 zadanie dorośli siedzą w klasie i słuchają jakiejś pani, pytania; co robi ta pani i jakie ciekawe osoby spotkałam w szkole
  3 zadanie 2 plakaty na pierwszym osoba, która zginęła podczas jazdy motorem i leży obok niego i drugi jedzie na motorze i anioł go zabiera do nieba i powiedziec ktory lepiej przemawia do młodych ludzi i pytania dlaczego mlodzi ludzie lubia jezdzic motorem i jak powinni jezdzic

 13. Małopolska. Siadło 27/30 xD

  To tak.
  1. Rozmowa na temat imprezy urodzinowej:
  – muzyka
  – goście
  – lokal
  – menu
  2. Opisz obrazek. Na obrazku autobus w mieście ofc no i ludzie wsiadają do niego z przystanku.(za wielu rzeczy tam nie ma co na opisywac xd).

  Pytania po opisie :
  – czemu ludzie korzystają z autobusów
  – wybierz swój ulubiony środek transportu i dlaczego
  – opisz ostatnią podróż autobusem.

  3. Wybór i odrzucenie obrazku. W zasadzie dwa praktycznie identyczne obrazki, na których widać głównie książki.

  Pytania :
  – dlaczego dzieci i młodzież nie czytają książek
  – dlaczego ludzie uczęszczają do biblioteki (zwykle te pytania były w zestawach do nauki dość trudne, a o dziwo(!) tutaj dostałem proste i łatwe do zrozumienia, nie musiałem prosić o przeredagowanie pytania itp)

  Mam nadzieję, że komuś się przyda zestawik z dzisiaj :')

 14. Cześć zdawałam wczoraj. Woj wielkopolskie 21/30 -70% (z wiedzą podstawową)
  1. Musiałam odegrać ze chce studiować na berlińskiej uczelni informatykę
  -znajomość języka
  -miejsce zamieszkania (miasto, akademik etc.)
  -plany na przyszłość
  -umiejętności związane z komputerem
  2. Obrazek na którym była damska drużyna piłkarska siedząca na trawie obok bramki, rozmawiajaca z trenerem.
  -dlaczego dziewczyny są szczęśliwe?
  -czy lubię piłkę nożną? (dlaczego nie)
  -dlaczego ludzie oglądają mecze? I czy ja oglądam
  3. 2 obrazki jeden z dwójką osób na lazurowym wybrzeżu i drugi nad jakimś jeziorem spora grupa ludzi. Miałam wybrać obrazek gdzie wolałabym spędzić wakacje/urlop i dlaczego. Dlaczego odrzucam tamten. I pozniej:
  -co można robić na plaży?
  -gdybym miała jechać ze znajomym w podróż to czy w góry czy nad morze?
  -co preferuje mój znajomy góry czy morze?
  -dlaczego wolę morze od wyjazdu nad jezioro?

  *a na wstępnej miałam pytanie o hobby, o to gdzie i co zamierzam studiować, dlaczego właśnie to i to jak jestem ubrana i co dzisiaj robiłam :)
  Mam nadzieję że komuś się to przyda :D

 15. Zdawałam dzisiaj: świętokrzyskie
  Zadanie 1;
  Wyście do teatru. Ceny biletów. Czas. Czym dojedziemy.
  Zadanie 2:
  Obrazek dziewczyny malującej grafiti a na nim było niebo drzewo i ogólnie łąka.
  Pytania były 3 na pewno jedno: co lubię robić w wonym czasie a reszty nie pamięta.
  Zadanie 3:
  Robisz z koleżanką projekt o okienkach i wybierz ilustracje która bardziej pasuje: na 1 zdjęciu był korek na autostradzie a na 2 ludzie na ulicy stojący przy samochodach i nie pamiętam pytan do tego. Jedno było coś z jazda rowerem :c

 16. Hejka . Zdawał ktoś z podkarpacia ? jakie mieliście zestawy ??? Z góry dzięki

 17. Hejka ;) zdawał juz ktos w woj. Łódzkim? I jakie zestawy byly? Prosze o pomoc i piszcie z gory dziekuje ;)

 18. 1. Pani na ulicy pyta się o drogę do hotelu – jak dojść, punkty orientacyjne, plan miasta, środki transportu.
  2. Obrazek z dziećmi myjącymi zęby i kobietą która trzyma w ręku maskotce.
  Pytania: Czemu kobieta trzyma maskotkę?
  Co ty robisz dla zdrowia?
  Opowiedz o tym jak odwiedziłeś koleżankę/znajomą jak była chora.

  3. Wybierasz się na ślub przyjaciólki, jaki wybierasz prezent?
  Do wyboru pieniądze lub zegar na ścianę z obrazkiem i wierszykiem.
  Pytania:
  Gdzie lepiej organizować przyjęcia, w domu czy w restauracji?
  Dlaczego rodzina spotyka się ze sobą tylko na święta?

 19. Zad 1 : bylas w museum i zaslablas i sie przewrocilas . Opowiedz o reakcji ludzi, dlaczego zle sie poczulas, dlaczego bylas w museum . zad Chlopiec jadzie na rowerze a za nim biegnie facet, widac ze xhlopak sie uczy jezdzic . Pytania dlaczego mezczyzna za nim biegnie, czy lubie jezdzic rowerem i opiwiedz czego sie nauczylam. zad 3 jade na wycieczke i jal torbe wybiore (3 torby : jedna zwykla trzeba ja nosic , druga na kolkach a trzecia metalowa i droga xx)

 20. Zdawał ktoś z pomorskiego albo kujawsko pomorskiego? :) jakie mieliście tematy?

 21. Nie wiem czy wiecie moi drodzy, ale tematy się nie powtarzają, bo te same są wszędzie i są przeznaczone tylko na dany dzień- tak mówili nauczyciele z mojej szkoły

  • Jestem z kujawsko-pomorskiego, wczoraj zdawałam maturę :) Wylosowalam 16 zestaw, po zakończeniu egzaminu egzaminator przyznał mi, że trafiłam na najtrudniejszy zestaw i gdybym wybrała coś innego na pewno poszło by mi jeszcze lepiej, ale zdałam i tak z dobrym wynikiem. Nie ma się czego bać :)
   1 zadanie, cztery chmurki. Przyjeżdża do Ciebie koleżanka/kolega z Niemiec zaplanuj wasz wolny czas, uwzględnij: termin, czym pojedziecie, co będziecie robić, gdzie pojedziecie. Niestety pytań do tego nie pamiętam..
   2 zadanie. Obrazek: mały żółty samochód obok którego znajduje się mężczyzna na wózku inwalidzkim i nic więcej.. Pytań dokładnie nie pamiętam.. Było coś o sposobie pomagania chorym ludziom, i akcjach charytatywnych..
   3. Zadanie. 2 obrazki do wyboru. Trzeba było wybrać obrazek bardziej pasujący do integracji młodych ludzi, który lepiej opisuje integrację, wybrać jeden, a drugi odrzucać no i argumentacja czemu. Na pierwszym obrazku znajdowali się młodzi ludzie, 7-8 osób siedzących na ławkach w szkole, uśmiechnięci, na drugim obrazku również kilka młodych osób, byli raczej smutni :) To tyle, powodzenia!

 22. No właśnie. Jest ktoś komu trafił się taki sam lub podobny temat który tu znalazł?

 23. Zadanie 1. Koleżanka organizuje przyjęcie urodzinowe. Trzeba poruszyć kwestie:
  – koszty
  – menu
  – dodatkowe atrakcje
  – miejsce
  Zadanie 2.
  Zdjęcie na którym są dwie kobiety w Aptece.
  Pytania:
  – Co kobieta pracująca w aptece może mowić do klientki ?
  – Podaj powody, dlaczego praca w aptece jest ważna
  Zadanie 3.
  Temat pomocy bezdomnym. Na pierwszym obrazku osoby z paczkami z jedzeniem, na drugim wręczanie prezentu bezdomnemu, a na trzecim sklep z ubraniami i kolejka osób przed. Odpowiedzieć na pytania:
  – podaj powody bezdomności
  – dlaczego ludzie pomagają innym?

 24. Cześć. Dzisiaj (16 maja) miałem egzamin. Miałem bodajże zestaw 23. W 1 zadaniu miałem opowiedzieć o pracy za granicą, jakie są moje obowiązki, jakie jest moje doświadczenie i ile mi płacą i ile godzin pracuje. W 2 zadaniu miałem obrazek na którym był wypadek Samochodowy. Niestety nie pamiętam pytań. W 3 zadaniu miałem wybór 2 obrazków, bodajże tematem był wybór obrazka na temat pomagania osobom nie pełnoprawnym. Na pierwszym obrazku były dzieci, które pomagają dziecka na wózkach. Na drugim obrazku była Pani, która pomaga przechodzić nie widomemu przez ulicę, pytań nie pamiętam. Trzymajcie kciuki bo kiepsko mi poszło, a chcę mieć to zdane i mieć to za sobą. Właśnie czekam na wyniki i się stresuje. Życzę Wam powodzenia. Zdawałem maturę w województwie śląskim.

  • Ja zadawalam dzisiaj i miałam 50% mialam 1zad.boli Cię ząb, jakie bierzesz leki termin wizyty u dentysty i ile wizyta Cię będzie kosztować 2zad. Obrazek,na obrazku supermarket i pełno ludzi którzy coś kupują, pytanie 1: dlaczego mężczyzna ma plecak 2: co Ty najczęściej kupujesz a 3 niezrozumialam .. 3zad. 2 obrazki jeden z kucharkami a drugi z kelnerami :) musisz powiedzieć który obrazek jest lepszy jako praca wakacyjna i czemu nie podoba Cię się ten 2. Pytanie było dlaczego młodzież pracuje co może kupic za pieniądze które zarobi a 3 znów nie zroumialam :D

 25. Hej :) Zdawałam dzisiaj ( świętokrzyskie)
  W rozmowie wstępnej pytania czy czytam książki, co chętnie jem i kupuję i czy mam zwierzęta domowe. Zad. 1 dotyczyło tego, że w szkole organizowany jest protest co do likwidacji stołówki i trzeba było poruszyć kwestię uczestnictwa, o co chodzi w tej demonstracji i chyba swoje zdanie, ale nie jestem pewna.
  Na obrazku w zad.2 był kucharz w kuchni w białym fartuchu i czapce na głowie, na stole warzywa i owoce. Zapytali dlaczego ma czapkę na głowie, czy oglądam programy kulinarne i dlaczego i miałam opowiedzieć o jakimś pysznym posiłku, który pamiętam.
  W zad.3 kolega chciał wybrać się na wycieczkę do skansenu i miałam wybrać obrazem, który jest bardziej atrakcyjny i uzasadnić odrzucenie drugiego. Na jednym obrazku był drewniany domek i wiatrak tak jakby w lesie i tyle, a na drugim w tle jakiś domek a na pierwszym planie ludzie pracujący w polu z wozami i z boku turyści, coś takiego.

 26. Egzamin odbyłam dzisiaj. 28/30 pkt. co daje jakoś 93 %.
  Miałam dialog o wyjściu do kina. Opis obrazka (nauczycielka i dzieci w klasie). Wybór mieszkania dla studenta (2 obrazki. pokój jasny duży i ciemny mały)
  Nie było tak źle ;) Teraz mogę emigrować…

 27. Podkarpackie
  Rozmowa wstępna: pytania o zainteresowania
  zad. 1 Twój kolega ogląda często telewizje. To jego hobby.
  Zaproponuj inna formę spędzania wolnego czasu.Dlaczego akurat ta.
  Wady oglądania telewizji.
  zad 2. Kobieta na dworcu , z psem na smyczy, wokół pełno walizek .(nie za dużo dało się powiedzieć).Pytania: Dlaczego moim zdaniem ona podróżuje z psem. ?
  Opisz o tym jak Twoja koleżanka ostatnio zgubiła walizkę.
  zad. 3 Dwa obrazki , na jednym 6 dzieci a pod nimi książki globus kolorowo :D a na drugim 2 dzieci siedzą w ławkach na tablicy napisane A B C a obok nauczycielka. Ogólnie którym plakatem zachęcisz do chodzenia do szkoły i na każdym obrazku było tam jakieś zdanie po niemiecku nie pamiętam jakie. A pytania Czy istnieje idealny nauczyciel czy jest to tylko Utopia ? i jak można motywować do nauki ? :)
  Przyjemny zestaw !
  POWODZENIA!

 28. Ustny mam przed sobą, ale nie przykladalem się do nauki. Umiem się przedstawić, powiedzieć może parę zdań o sobie, czy sa jakieś szansę żebym zdał? Miał ktoś podobnie ?

 29. Warmińsko -mazurskie
  Rozmowa wstępna: zainteresowania
  Zestaw nr 50
  Zadanie 1: zapraszasz kolegę/ koleżankę z Niemiec no koncert muzyki klasycznej. Omów kwestie: data i godzina koncertu, kwestia dojazdu, ubiór oraz co będziemy robić na koncercie.
  Zadanie 2: Opisz obrazek na którym na pierwszym planie znajdował się mężczyzna piszący na komputerze, a za nim grupka osób ćwiczyła… w biurze. Pytania: Kiedy Ci ludzie mogliby ćwiczyć? (określić porę dnia) oraz dlaczego oni ćwiczą w pracy.
  Zadanie 3: Koleżanka właśnie wyszła za mąż i się wprowadza do nowego mieszkania, a może chce zrobić remont kuchni (nie pamiętam już dokładnie). Trzy obrazki kuchni, każda inaczej urządzona. Trzeba było doradzić koleżance jaka kuchnia jest najlepsza, powiedzieć dlaczego akurat wybrałaś/eś te zdjęcie oraz dlaczego odrzucam pozostałe propozycje.
  Wyniku niestety jeszcze swojego nie znam, ale chyba nie najlepiej mi to poszło :(

 30. Dzisiaj miałam egzamin 15/30 pkt. Miałam dialog o tym że byłam w barze szybkiej obsługi i źle się czuję, miałam powiedzieć co zjadłam, czy często chodzę do takich barów i nie pamiętam co jeszcze. W 2 zadaniu 2 osoby na obrazku, chłopiec z nauczycielem gry na trąbce, byli w sali lekcyjnej. Pytania do tego to czy chłopiec chce się uczyć gry na instrumencie, czy ja chciałabym zostać nauczycielem . W 3 zadaniu miałam wybrać obrazek który najlepiej przedstawia zachęcenie do robienia zakupów przez internet. Na 1 obrazku byli ludzie z wózkami sklepowymi którzy chodzą między stronami internetowymi, 2 obrazek to klawisz z klawiatury i na nim wózek sklepowy a na 3 był monitor komputera z którego wystaje ręka z torbami w kierunku wózka sklepowego który prowadzi jakiś ludzik. Pytania: Jakie są zalety kupowania przez internet i do czego jeszcze używam komputera.

 31. Woj. Śląskie
  Zestaw 44
  Zad1.Jesteś w Berlinie. Chcesz zapisać się na kurs dla zaawansowanych. W rozmowie porusz:
  -cenę kursu
  -liczebność grupy
  -dlaczego chcesz się zapisać
  -od kiedy i ile trwa kurs
  Zad2.
  na obrazku dzieci prawdopodobnie w kuchni. Na blacie leża jabłka.
  – pierwszego pytania nie pamiętam
  -co sądzisz o szkolnych stołówkach?
  -opisz swoją ostatnią wizytę w restauracji
  Zad.3 Chcesz wziąć udział w Nocy Muzeów. Był 3 obrazki, na jednym muzeum z jakimiś samochodami, na drugim dinozaur w muzeum a na trzecim muzeum sztuki nowoczesnej.
  -co zabrałabyś na bezludną wyspę?
  -drugiego nie pamiętam
  Powodzenia!:)

 32. 1. Przygotowujesz wraz z koleżanką/kolegą przyjęcie dla waszych przyjaciół z zagranicy.
  Omów: przygotowanie, podział zadań, potrawy, sposób przyrządzenia, zakupy.
  2. Obrazek z grajkiem ulicznym.
  Dlaczego ten chłopak zbiera pieniądze ?
  Opisac lekcję muzyki.
  3. Wybrać najlepszy plakat do wypowiedzi na temat oglądanie telewizji jest szkodliwe dla dzieci.
  Dlaczego oglądanie TV jest szkodliwe dla dzieci ?
  Wady i zalety telewizji.

  Powodzenia! :D

 33. Nie wiem czy jeszcze się komuś przyda. Zdawałam dzisiaj, pomorskie, zestaw 6.
  Rozmowa wstępna. Miałam 3 albo 4 pytania. Jaki powinien być dobry nauczyciel? Jaki jest mój zawód marzeń? Co sprawia, że ludzie są szczęśliwi?
  1. Sylwester w Polsce:zapraszam znajomego na sylwestra, sposób dojazdu znajomego, plany na sylwestra, jak się obchodzi sylwestra w Polsce.
  2. Na zdjęciu kobieta siedząca na łóżku z dzikiem. Pytania:dlaczego ona siedzi na łóżku z dzikiem? Dlaczego warto mieć zwierzęta? Opowiedz o tym, jak Ty albo ktoś inny dostał zwierzę.
  3. Wybór obrazka, który najlepiej pokazuje, że warto uprawiać sport. Były 3 obrazki:sport walki, biegnące dzieci, młodzież uprawiająca sport. Pytania:jakie dyscypliny sportu uprawiają młodzi ludzie? Czy uważasz, że 3 godziny wfu w tygodniu to wystarczająco, żeby być fit?
  Myślę, że zestaw bardzo w porządku.Miałam 29/30, co daje bodajże 96%.

 34. Zdawałam dzisiaj, woj wielkopolskie. Zdane – 30/30 punktów.
  1. Masz zamiar wziąć udział w konkursie na opowiadanie fantasy.
  ? nagroda
  ? termin składania prac
  ? umiejętności pisarskie
  ? fabuła opowiadania
  2. Obrazek – 2 mężczyzn, jeden z nich biegnie na pociąg. Pytania:
  ? czy sądzisz,że mężczyzna spóźnił się
  ? czy jesteś punktualny i dlaczego
  ? opowiedz o twoim wyjeździe do Niemiec
  3. Wybierz obrazek – były dwa (kwiaty i obraz). Który lepiej pasuje na prezent dla kolegi do jego nowego pokoju (przeprowadził się na wieś z rodzicami).
  Pytania:
  ? zalety mieszkania w mieście
  ? dlaczego ludzie przeprowadzają się na wieś.

 35. Wlkp, zestaw 38 albo 39, zdane 27/30 :D
  Rozmowa: jakie jest twoje hobby, co robisz w czasie wolnym.
  1. Zostałeś wolontariuszem i nauczasz niemieckie dzieci, reakcja znajomych ta twoją decyzję, dlaczego zostałeś wolontariuszem, jak wyglądają zajęcia, czym zachęcasz dzieci do udziału w nich.
  2. Obrazek kanar sprawdza bilety dziewczynie w autobusie. Ona uśmiecha się, widać, że raczej tego biletu nie ma. Jak myślisz czy ona ma bilet, czym dojeżdżasz do szkoły i dlaczego, opisz swoją ostatnią podróż pociągiem.
  3. 2 plakaty, akcja zbierania komórek dla Afryki, na jednym czarnoskóra kobieta trzyma w ręce telefon, na drugim leżą jakieś stare telefony. Jak można ludziom z Afryki pomóc, jakie problemy mają ludzie bez pracy.

 36. Zdawałam w piątek 28/30! woj.opolskie
  1. Organizuję imprezę urodzinową z koleżanką : menu,lista gości,miejsce i atrakcje
  2. Na obrazku kobieta układająca ubrania i mężczyzna coś piszący w notesie, w pokoju rowery. 1) Jak myślę czemu zabierają tyle ubrań? 2) Czy Ty jeździsz na długie wycieczki rowerowe? 3) Opowiedz o ostatnim wyjeździe w wakacje.
  3. Wybrać plakat zachęcający do jedzenia 2 śniadania w szkole. 1) Jaki posiłek w ciągu dnia jest moim zdaniem najważniejszy? 2) Czy ludzie w Polsce dobrze się odżywiają? Odpowiedziałam, że nie więc 3) Z jakiego powodu źle się odżywiają?
  Pozdrawiam i powodzenia!

 37. Zdawałam dzisiaj, mazowieckie
  Zestaw nr 13:
  1. Twoja koleżanka zle się odżywia i trzeba było poruszyć tematy:
  *Sposob odzywiania
  *Aktywność fizyczna
  *zaproponowanie zmiany
  *Nie pamiętam ostatniej chmurki..
  2. Na obrazku sytuacja gdzie radiowóz zatrzymuje samochod i dwoch policjantów przeprowadza kontrolę auta.
  *opisać obrazek
  *dlaczego ludzie jeżdżą samochodami?
  *Czy w przeszłości słyszałaś albo widziałaś jakiś wypadek?
  3. Chcesz zapisac sie na kurs języka niemieckiego i trzeba bylo wybrać chyba jakby reklamę czy cos takiego tej szkoly. Wybrałam obrazek 1.
  *jakie możliwości daje uczęszczanie w takiej szkole językowej?
  *I nie pamietam ostatniego pytania..

  Miałam 25/30 :)

Napisz komentarz

CommentLuv badge