👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Hörverstehen - słuchanie Język niemiecki Materiały wideo do nauki Sprawności komunikacyjne - materiały Słownictwo niemieckie Słownik obrazkowy Słownik tematyczny

Pogoda – słówka niemieckie z tłumaczeniem – das Wetter

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Na lekcji języka niemieckiego w szkole podstawowej, w gimnazjum czy w szkole średniej często poruszany jest temat pogody. Z tego też powodu postanowiłem opracować coś, co ułatwi opanowanie powiązanych z tym tematem słów i zwrotów oraz pozwoli na łatwiejsze opracowanie prognozy pogody w języku niemieckim (często jest to pracą domową). Załączone obrazki i tłumaczenie zwrotów niemieckich na pewno ułatwią ich przyswojenie. Sprawdźcie sami!

Es ist sonnig. Die Sonne scheint. Der Tag ist heiter.es ist sonnigJest słonecznie. Świeci słońce. Dzień jest pogodny.
Es ist wolkig.es ist wolkigJest pochmurnie. ale Zachmurzenie jest małe.
Der Himmel ist bedeckt.bedecktNiebo jest zachmurzone. Zachmurzenie jest duże.
Es regnet.es regnetPada deszcz.
Es gibt Regenschauer.RegenschauerPada przelotnie.
Es regnet in Strömen.StroemenLeje jak z cebra.
Es tröpfelt.es troepfeltKropi deszcz.
Es gibt Schneeregen.Schnee RegenPada deszcz ze śniegiem.
Es schneit.es schneitPada śnieg.
Es gibt Gewitter. Es blitzt und donnert.GewitterJest burza. Błyska i grzmi.
Es ist neb(e)lig.es ist nebligJest mgliście.
der Mondder Mondksiężyc
der Vollmondder Vollmondpełnia księżyca
die Schneeflockedie Schneeflockepłatek śniegu

Jeżeli któreś ze słów jest nadal niejasne, zapraszam do obejrzenie poniższego filmiku, gdzie podanych jest wiele słów niemieckich związanych z pogodą, dodatkowo są one czytane, czyli możecie w ten sposób ćwiczyć wymowę.

Podobną pomocą jest poniższy film, gdzie niemieckie słówka podane są z wymową i wsparte obrazkami, co ułatwia ich zrozumienie.

Słowa kluczowe: pogoda, das Wetter, die Wettervorhersage, prognoza pogody po niemiecku, słownik obrazkowy, tematyczny, słówka o pogodzie, Wetter Wortschatz, leje jak z cebra po niemiecku, piktogramy pogoda, słówka o pogodzie z wymową, learn german, weather vocabulary. Jeżeli brakuje tutaj jakiegoś słówka lub zwrotu możesz zadać pytanie w dziale Pogotowie lub napisać odpowiedni komentarz poniżej.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 3.69 (74%) - 16 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 35

 1. Witam! Na Twoją stronę trafiłam szukając ciekawych ćwiczeń dla dzieci. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona! Twój blog będzie dla mnie ogromna pomocą w przygotowaniu ciekawych zajęć. Wpadłam na chwilę, będę zaglądać często. Dziękuję.

  • Dziękuję za komentarz i cieszę się, że blog okazuje się pomocny także w przygotowaniu zajęć. Zapraszam po nowości i liczę na dalsze komentarze ;)

 2. Strona jest naprawdę świetna :-) . Pomaga lepiej przyswoić język. Ja skorzystałam z rysunków o pogodzie. Na pewno tu wrócę.

 3. Ten blog…jest FENOMENALNY SUPEROWY WSPANIALY itd . itd. jestem pod wrazeniem…przegladalem wiele stron do nauki j.niemieckiego za friko….ale to co zrobil Lukasz jest naj naj naj lepsze…!!

 4. Cześć Łukasz,Twoja stronka jest super,można dużo się nauczyć,jednak nierozumiem jednej rzeczy (chodzi o pogodę j.w)a mianowicie jak się wymawia np.Es ist neblig – es yst nebliś,czy es yst neblig?

  • Dzięki :)
   Jeżeli chodzi o końcówkę „-ig”, to jest ona wymawiana w Hochdeutsch ZAWSZE w tej „zmiękczonej” formie, tak jak w „ich”. Podobnie wygląda to w: fleißig – pilny, ruhig – spokojny, zwanzig – dwadzieścia itd.

   • Wiem, skąd to pytanie, bo i mnie przyszło do głowy – w pierwszym filmiku lektor wyraźnie wymawiał „g” w „neblig” i aż cofnęłam film, bo wydawało mi się, że źle usłyszałam :)

 5. Witem! Dziękuje bardzo za stworzenie takiej pomocy w nauce języka niemieckiego. Trafiłam tu szukając wyrażeń dotyczących opisu pogody i muszę powiedzieć, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Do tej pory każda odwiedzana przeze mnie strona, ktora miała rzekomo pomagac w nauce języka niemieckiego, nie bardzo do tego zachęcała.
  Tutaj jednak będę z przyjemnością wracać!

  • Dokładnie taki jest cel pisania tego bloga: zachęcić do nauki niemieckiego i pokazać, że można :) Cieszę się więc, że osiągam swój cel i że jeszcze tu wrócisz, Kamilo ;)

 6. @Monika: Zerknij na faql.de/lokalkolorit.html „Zunächst einmal die deskriptive Seite: Im Norden Deutschlands herrscht die Aussprache von ?-ig? als ich [Iç] vor, im Süden, in Österreich und in der Schweiz ick [Ik].”
  Dodatkowo polecam: philhist.uni-augsburg.de/lehrstuehle/germanistik/sprachwissenschaft/ada/runde_1/f14a-c/

 7. Blog jest SUPER !!
  Ja nie „szprecham” zupełnie … ale jestem zmuszona pomagac dziecku

  Przy pogodzie brakuje słówka: wiatr, i takie tam wietrzenie , dmucha ,
  i jest ciepło , jest upalnie , jest zimno , jest mroźno
  i może jeszcze pory roku ( Letem jest ciepło, zimą jest zimno….)

  Bardzo dziękuję za to wszystko z czego już skorzystałam
  pozdrawiam
  Gra

  • Za taki miły Feedback masz listę brakujących słówek i zwrotów ;)

   wiatr – der Wind
   wieje lekki/silny wiatr – es weht ein leichter/starker Wind
   nie ma wiatru – es ist windstill
   jest ciepło – es ist warm
   jest upalnie – es ist heiß
   jest zimno – es ist kalt
   jest mroźno – es ist frostig/eiskalt

   pory roku po niemiecku:

   Frühling – wiosna
   Sommer- lato
   Herbst – jesień
   Winter – zima

   latem jest ciepło – im Sommer ist es warm
   zimą jest zimno – im Winter ist es kalt

   Pozdrawiam :)

 8. Hallöchen,

  mała a bardzo ważna uwaga – używaj rodzajników!!! Rzucił mi się w oczy jeden komentarz, gdzie podajesz nazwy pór roku… Ucząc ludzi, zwracaj na to uwagę, wielu native-speaker niemieckich potwierdza, ze Polacy nie uzywają rodzajników, i wychodzi 'ide z pies na spacer’. Musi nam to wejść w krew, niestety. Taka uwaga do wszystkich uczących się :)

  mam nadzieje, że moj komentarz się ukaże :)
  Powodzenia i pozdrawiam.

  • Witam,
   dziękuję za uwagę. Zauważ, że podając przykłady użycia pór roku (im Sommer, im Winter) podałem też rodzajniki :) I to w tej właśnie formie te słówka są najczęściej używane. Owszem mogłem zaznaczyć, że wszystkie pory roku są rodzaju męskiego, ale miało to w tym wypadku raczej drugorzędne znaczenie.
   Pozdrawiam

 9. stimmt! wiem, że w 90% przypadkach akurat pory roku są zawsze 'im’, ale ja mam rodzajnikowe uczulenie po ciągłym upominaniu :) dlatego z czystej sympatii ostrzegam wszystkich uczących się :)

  LG!

 10. Bardzo dziękuję za pomoc – prowadzenie lekcji w języku niemieckim jest dla mnie nowością i szukałam ułatwienia, a znalazłam je tu :D

 11. WITAM SERDECZNIE ŁUKASZA

  DZIĘKUJE ZA TEN BLOK JEST WSPANIAY DO NAUKI j. niemieckiego żebym tylko odnalazła za nastepnym razem na kompie :) JESTEM POCZATKUJĄCA BARDZO JEST POMOCNY POPIERAM całkowicie sie zgadzam z komentarzem PIOTR,PAWEL
  łącze pozdrowienia

  Ten blog?jest FENOMENALNY SUPEROWY WSPANIALY itd . itd. jestem pod wrazeniem?przegladalem wiele stron do nauki j.niemieckiego za friko?.ale to co zrobil Lukasz jest naj naj naj lepsze?!!
  JESTEM POD WRAŻENIEM :) CIESZĘ SIĘ BARDZO POMOCNE W NAUCE J. NIEMIECKIEGO

 12. ciekawa strona. jestem uczniem klasy 6 podst. i nienawidzę niemieckiego. dzięki tej stronce jakoś znoszę ospałe marudzenie tych pierdów na lekcjach i mogę powiedzieć, że to pomaga mi w nauce języka, w którym wszystko brzmi jak nazwa samolotu- szmeterling(tak się mówi) jakie skojarzenia? a naprawdę to motyl dziwne.

 13. Dziękuje za tą stronkę bardzo mi pomaga przygotować się do zbliżającego i na pewno tutaj będe jeszcze wracał

 14. Pana blog jest bardzo przydatny w nauce. Języka niemieckiego uczę się dopiero od tego roku. Chodzę do 5 klasy, a w szkole jest tylko angielski, więc poprosiłam mamę, aby zapisała mnie na jakiś język. Niemiecki bardzo mi się podoba.

 15. Świetny blog :) nigdy nie przepadałam za niemieckim – i nie ukrywam, że nadal tak jest, ale dzięki Tobie jest to dużo przyjemniejsze zajęcie :) jestem pod wrażeniem i na pewno nie raz jeszcze tu zajrzę :)

 16. Hej Łukasz,dzięki za Twój blog,jest super przydatny,pomaga mi w nauce języka niemieckiego.Pozdrawiam

 17. Muszę opisać jedną z ulubionych pór roku w języku niemieckim. Chciałabym aby była to wiosna lecz nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Zdania mają być krótkie i niezbyt skomplikowane. Proszę o pomoc.

Napisz komentarz