👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Hörverstehen - słuchanie Język niemiecki Podkasty niemieckie Sprawności komunikacyjne - materiały Słownictwo niemieckie

Was machst du in deiner Freizeit? słownictwo, słuchanie, ćwiczenia

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

WindsurfingCzas wolny – die Freizeit – to temat bardzo popularny na lekcji języka niemieckiego. W każdym podręczniku znajdziemy coś, co się z nim wiąże. Dzisiaj chciałbym Wam zaprezentować materiały, które mogą zostać wykorzystane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.

Cele lekcji: Einführung in das Thema (wprowadzenie do tematu), Hörverstehen (słuchanie ze zrozumieniem), Aussagen über persönliche Vorlieben treffen (wypowiedzi na temat własnych preferencji i upodobań), Textproduktion (pisanie tekstu), Vokabular: Freizeitaktivitäten (słownictwo: formy spędzania czasu wolnego);
Czas trwania lekcji: 45 minut;
Formy pracy: Einzelarbeit (praca samodzielna), Gruppenarbeit (praca w grupach).

Jak postępować?

Najpierw ściągnij i najlepiej wydrukuj materiały. Wprowadzeniem może być zebranie słownictwa o czasie wolnym, które już znamy. Doskonale nadaje się do tego mapa myśli, Mind Map (tzw. asocjogram, niem. Assoziogramm). Przykład prezentuję poniżej:

Freizeit czas wolny słownictwo

1. Pierwsze polecenie brzmi następująco:

Der Freizeitgestaltung sind keine Grenzen gesetzt: Ob Sport, Kino, Disco, Theater oder Chatten im Internet, jeder hat seine Vorlieben und Interessen. Hören Sie, wie Studenten von ihrer Freizeit erzählen.

Posłuchaj tekstu i zaznacz w tabeli, czym zajmują się poszczególne osoby w ich czasie wolnym:
//dw-world-od.streamfarm.net/Events/dwelle/dalet/01071059.mp3

2. Następnie należy powiedzieć, co jeszcze udało nam się zrozumieć (Was haben Sie noch verstanden? Sammeln Sie!).

3. W trzecim poleceniu mamy dialog do uzupełnienia. W puste miejsca należy wstawić podane niżej wypowiedzi (Ergänzen Sie den Dialog zwischen Anja und Ben und setzen Sie die richtigen Bausteine in die Sprechblasen ein.).

4. Następnie możemy pobawić się słownictwem, wypełniając krzyżówkę (Lösen Sie das Kreuzworträtsel!).

5. Ostatnie polecenie polega na produkcji tekstu na temat własnych upodobań co do czasu wolnego (Was machen Sie gerne in Ihrer Freizeit? Schreiben Sie einen kurzen Text.).

Jako ułatwienie, podane są już początki zdań, które możemy wykorzystać, np.: In meiner Freizeit…, Am liebsten…, Ich kann nicht leben ohne…, Am Wochenende…, Am meisten Spaß macht es mir,… itd.

Po wykonaniu poleceń możecie sprawdzić odpowiedzi i przeczytać transkrypcję nagrania audio.

Słowa kluczowe: czas wolny niemiecki, co robisz w czasie wolnym po niemiecku, Freizeit Deutsch, czas wolny tekst do słuchania na lekcję niemieckiego, pomysł na lekcję, scenariusz lekcji o czasie wolnym, motywowanie uczniów asocjogram, konspekt zajęć.

Foto: Michal Marcol / FreeDigitalPhotos.net
Źródło materiałów: Deutsche Welle,
//www.dw-world.de/deutschkurse

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (95%) - 2 głosy

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 4

  1. Świetny przykład zastosowania mapy myśli. Sam prowadzę bloga na temat map myśli i wiem jak pomocne mogą być przy przy nauce języka. Jedyne co bym dodał do tej mapy to trochę więcej kolorów i grafik.

Napisz komentarz