Nieraz stajemy przed koniecznością sprawdzenia swojej znajomości języka niemieckiego, a nieraz po prostu najdzie nas ochota na rozwiązanie jakiegoś testu, który przynajmniej w pewnym stopniu pomoże nam w określeniu naszego poziomu zaawansowania. Czasami takie testy robią nauczyciele w szkołach, aby pomóc sobie i uczniom w wyborze podręcznika, testy przeprowadzane są także w szkołach językowych, aby pomóc w zebraniu grupy osób na podobnym poziomie zaawansowania. Testy te są szybkim i łatwym sposobem na sprawdzenie wiedzy, jednak należy pamiętać, że nie powiedzą nam one, na jakim poziomie biegłości językowej (wg Europejskiego portfolio językowego: od A1 do C2) jest nasz język niemiecki. Dlaczego? Przyczyna jest prosta: aby prawidłowo i dokładnie ustalić poziom zaawansowania językowego, należy sprawdzić znajomość wszystkich sprawności (mówienie, pisanie, czytanie, słuchanie). Ciężko jest to jednak osiągnąć tylko z pomocą testu wyboru, prawda? Niby testy zawierają elementy nie tylko gramatyczne czy z zakresu słownictwa, bo nieraz trzeba też wybrać z listy odpowiednią reakcję językową w różnych sytuacjach, także po przeczytaniu krótkiego tekstu, ale nadal udzielenie odpowiedzi będzie jedynie zaznaczeniem właściwej opcji, nikt nie sprawdzi chociażby poprawności naszej wymowy czy intonacji.
Poniższa lista zawiera odnośniki do testów kwalifikacyjnych z języka niemieckiego, które można zrobić online lub do takich, które należy rozwiązywać w inny sposób, np. ręcznie po wydrukowaniu pliku pdf.
Testy kwalifikacyjne online
> cornelsen.de – testy online na poziomach od A1 bo B1
> goethe.de – ogólny test online pomocny przy ustaleniu poziomu biegłości językowej
> wifi.at – testy online na poziomach od A1 do C1
> klett.de – spora baza testów online i pdf na różnych poziomach, od A1 do B1
> dw.de – test kwalifikacyjny od Deutsche Welle na poziomach A1-B2 (wymaga logowania)
> Österreich Institut – testy kwalifikacyjne dla dorosłych (A1-B1 i B2-C1) oraz dla młodzieży do 16 roku życia (A1-B1 i B2-C1)
> eb-zuerich.ch – interaktywne pdf z testami na poziomie A1, A2 i B1, dodatkowo telc Deutsch B2, Goethe Zertifikat C1/C2 (pdf trzeba ściągnąć i rozwiązywać na komputerze)
Inne testy kwalifikacyjne z języka niemieckiego (online i pdf)
> BBC – ciekawy test online sprawdzający wszystkie sprawności językowe
> klett.de – test online polegający na uzupełnieniu luk w pięciu tekstach, moim zdaniem mało ciekawy, ale może się przydać jako dodatkowe ćwiczenie
> uni-saarland.de – test kwalifikacyjny online sprawdzający sprawność czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz znajomość niemieckiej gramatyki
> hueber.de – liczne testy kwalifikacyjne do podręczników wydawnictwa hueber
> hueber.de – testy kwalifikacyjne do podręcznika Schritte
> cornelsen.de – testy kwalifikacyjne do podręcznika studio d (A1, A2, B1)
Photo credit: djking / CC BY-NC-SA
komentarzy 8
Bardzo ciekawy i pomocny blog ;)) czy moglby Pan zrobic wpis o procedurach i etapach jakie trzeba pokonac zeby dostac obywatelstwo niemieckie? Jak Pan mysli czy jesli osoba zostaje na stale w Niemcxech to takie obywatelstwo ulatwi jej zycie czy raczej nie robi to roznicy i szkoda czasu na biurokracje?
Pozdrawiam serdecznie
Dobry pomysł na wpis. Co do ostatniego pytania, to niestety nie wiem, czy ułatwia to życie. Może niektóre procedury są prostsze, ale żadnych konkretów nie jestem w stanie podać.
Łukasz, fantastyczny zbiór linków! Będę miała wreszcie wszystko w jednym miejscu :)
cornelsen.de =93%
Nie chce nikogo oceniac, kto ma takie zaswiadczenie czy certyfikat, jakis A1 C8 czy D9, nie wiem jak to sie wogole nazywa, ale te testy moga zrobic wiele zlego uczacym sie… gdyz np po rozwiazaniu i otrzymaniu wyniku powiedzmy 80%ludzie mysla ze jest ok z ich jezykiem, a bardzo czesto nie jest:)
ja nie mowiac jakos nadzywczajnie po niemiecku(jakos sie dogaduje, ale szalu nie ma), w okolo 10 minut rozwiazuje taki test na poziomie B1 na okolo 80%
> goethe.de 88%
> klett.de A1 89%, B1 81%
Witam Panie Łukaszu, zupełnie nie w temacie, ale może zna pan jakieś ciekawe niemieckie radio z audycjami mówionymi i ciekawą (nie viva, mtv) muzyką? Coś w podobie polskiej trójki? Pod spodem za duży wybór i trudno w coś trafić ;)
Ja w ogóle raczej nie słucham radia, także polskiego, więc ciężko byłoby mi coś polecić. Radzę przeglądnąć te listy, może tam będzie coś interesującego:
http://www.listenlive.eu/germany.html
http://www.deutschland.fm/
http://www.ard.de/radio/
BTW jest to ciekawy temat na wpis, może wkrótce zbiorę tego więcej i opiszę na blogu.
Pozdrawiam!
zawsze tego szukałam xd a teraz jest to w jednym miejscu :DD