👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Varia

Nowy rok szkolny z językiem niemieckim. Jak się przygotować ?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Chciałbym podzielić się dzisiaj kilkoma radami dotyczącymi przygotowania się do nowego roku szkolnego. Wszystko oczywiście w kontekście języka niemieckiego. Wakacje nie są bowiem okresem sprzyjającym nauce czy chociażby powtórkom materiału, więc warto te ostatnie godziny przed 1 września lub też pierwsze dni tego miesiąca poświęcić na małe podsumowanie i odświeżenie informacji.

Rada nr 1

Bez paniki. Jeszcze macie czas, żeby sobie wszystko uporządkować. Weźcie do ręki podręcznik do niemieckiego z zeszłego roku (jeżeli go jeszcze posiadacie) i spokojnie przekartkujcie spis treści. Zacznijcie od informacji gramatycznych. Potraficie przypomnieć sobie, jak tworzy się podane tam zagadnienia i konstrukcje? Otwórzcie zeszyt ćwiczeń i sprawdźcie, czy jesteście w stanie uzupełnić ewentualne puste ćwiczenia. Zerknijcie teraz na kilka losowych tekstów do czytania. Rozumiecie je? Pamiętacie omówione w nich problemy? Rozumiecie większość słówek? Jeżeli nie, to powoli zacznijcie powtarzać, to znacznie ułatwi Wam przejście do kolejnej części podręcznika. Jeżeli natomiast dopiero zaczynacie naukę niemieckiego, to naprawdę nie macie się czego denerwować. Uczcie się regularnie, a wszystko będzie dobrze.

Rada nr 2

Spotkajcie się z kolegą/koleżanką z klasy i porozmawiajcie o niemieckim ogólnie, przechodząc później do bardziej konkretnych zagadnień (patrz ?Rada nr 1?). W końcu co dwie głowy, to nie jedna. Może wspólnie znajdziecie rozwiązanie problemu, który w pojedynkę wydawał się niejasny. Może uda się Wam krótko porozmawiać po niemiecku. Nawet kilka pytań i odpowiedzi na nie może zdziałać cuda.

Rada nr 3

Wiele podręczników ma dołączone płyty CD-ROM z dodatkowymi materiałami i ćwiczeniami interaktywnymi. Skorzystajcie z nich w końcu, bo pewnie cały rok przeleżały przyklejone do okładki podręcznika i jakoś nigdy nie mieliście okazji, żeby włożyć je do napędu komputera. Czas to zrobić. Nawet teraz!

Rada nr 4

Przeczytajcie kilka archiwalnych wpisów z mojego bloga. Początkujący powinni zerknąć na różnego typu odmiany, np.:

Zresztą sami możecie skorzystać z wyszukiwarki lub spisu treści, żeby znaleźć interesujące Was zagadnienie.

Rada nr 5

Osłuchajcie się z językiem niemieckim, z wymową, intonacją, akcentem. Włączcie na chwilę niemiecką telewizję, jakiś filmik po niemiecku na YouTube czy nawet któreś z nagrań na blogu. Nie musicie robić żadnych ćwiczeń ani też rozumieć wszystkiego. Po prostu posłuchajcie i skupcie się na samym brzmieniu. Pomocna może też okazać się płyta CD czy MP3 dołączona do podręcznika. Wiecie, że ona tam jest, prawda?

Rada nr 6

Bez paniki :) powtarzam! Nawet, jeżeli zeszły rok szkolny nie obfitował w same sukcesy z języka niemieckiego, to ten może być przecież zupełnie inny. Nienawidzisz niemieckiego? Spoko, ja w szkole średniej nienawidziłem matematyki, fizyki, chemii, historii i biologii. Poważnie. Ale wiesz co? Uczyłem się na tyle, żeby nie mieć jakichś problemów, nie hejtowałem, nie tworzyłem wokół nielubianych przedmiotów niepotrzebnej otoczki, która mi samemu by przeszkadzała. Nie ma sensu, po prostu szkoda nerwów. Czasem oczywiście buntowałem się na 100% i byłem sam przeciwko światu, ale to już inna bajka ;)

Co sądzicie? Czy ten rok szkolny będzie inny? Lepszy? Czy ten niemiecki da się lubić? Podzielcie się swoimi odczuciami w komentarzach.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 2

  1. NeverLetUGoJus Odpowiedz

    Jutro dopiero zaczynam nowy rok szkolny i się trochę boję :( Nowa szkoła, nowe miasto (przeprowadziłam się niedawno do Niemiec), nowe wszystko, ale postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy, żeby sobie poradzić! :)

  2. Witam
    A coś dla początkujących szkoły podstawowej znajdzie się . Chodzi mi o pierwsze lekcje jak się przedstawiać .

Napisz komentarz