👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Język niemiecki Varia

Jakie i które książki do niemieckiego warto mieć na półce?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Obecnie wybór książek do nauki niemieckiego jest tak ogromny, że nieraz trudno jest podjąć właściwą decyzję podczas zakupów. Książki można kupić w księgarniach, ale też w supermarketach, przez co niby zwiększa się ich dostępność, ale spada ranga, bo Biedronka to nie księgarnia. Wróćmy jednak do różnorodności i dużego wyboru podręczników i materiałów do nauki niemieckiego. Obecnie konkurowanie jednego wydawnictwa z drugim powoduje, że te same prezenty pakuje się na okrągło w różne opakowania. Zmienia się szata graficzna, powstają nowe wydania tych samych książek, a tak naprawdę nie wnoszą one nic nowego. Oczywiście można co jakiś czas trafić na materiały poruszające nowe obszary języka czy prezentujące znane nam treści w nieszablonowy i łatwo przyswajalny sposób, ale to rzadkość.

Chciałbym dzisiaj zaprezentować kilka pozycji, które mogą stanowić silną podstawę do nauki niemieckiego, ale też nieodzowną pomoc w doskonaleniu na wyższych poziomach zaawansowania. Jakie książki wybrać? Nie może Wam zabraknąć dobrego repetytorium gramatycznego, dobrego słownika, słownika tematycznego, obrazkowego czy książki z ćwiczeniami doskonalącymi wszystkie sprawności językowe (tu przyda się np. repetytorium maturalne). Które konkretnie pozycje warto mieć? Zerknijcie na moje propozycje.

Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiegoNowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego

Stanisław Bęza; Wydawnictwo Szkolne PWN

„Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego” to publikacja opracowana z myślą o wszystkich osobach uczących się tego języka, które chciałyby usystematyzować i utrwalić wiadomości. Repetytorium umożliwia powtórzenie gramatyki języka niemieckiego oraz uzupełnienie wiedzy. Znajdują się w nim wyczerpujące polskie komentarze do zagadnień, liczne przykłady oraz różnorodne ćwiczenia z odpowiedziami. Dzięki temu książka świetnie nadaje się do samodzielnej nauki, ale może również służyć nauczycielom jako uzupełnienie materiałów kursowych. Słownictwo zawarte w ćwiczeniach nie wykracza poza podstawowy zakres leksykalny, a trudniejsze zwroty są tłumaczone. W opanowaniu struktur gramatycznych pomagają zróżnicowane ćwiczenia testujące, wdrażające oraz utrwalające.


Gramatyka niemiecka z ćwiczeniami dla początkującychGramatyka niemiecka z ćwiczeniami dla początkujących

Stanisław Bęza; Wydawnictwo Szkolne PWN

Gramatyka niemiecka z ćwiczeniami dla początkujących Podręcznik Gramatyka niemiecka dla początkujących jest przeznaczony dla wszystkich, którzy rozpoczynają naukę języka niemieckiego, szczególnie na podstawie podręcznika jednojęzykowego i odczuwają brak wyczerpujących wyjaśnień gramatycznych oraz ćwiczeń dostosowanych do aktualnych możliwości uczącego się. Jest to jedyna pozycja na rynku wydawniczym, która pozwala systematyzować, rozwijać i utrwalać zdobytą wiedzę już podczas pierwszych trzech semestrów nauki języka niemieckiego. Uwzględnione są przy tym trudności charakterystyczne dla Polaków w początkowej fazie nauki tego języka. Autor kieruje się zasadą jednej trudności, tzn. prezentuje materiał gramatyczny bazując na prostym słownictwie nie wymagającym wysokiej kompetencji językowej. Podręcznik składa się z następujących części: komentarza w języku polskim z licznymi przykładami ilustrującymi dany problem gramatyczny, różnorodnych ćwiczeń uwzględniających gradację trudności, testu podsumowującego poszczególne części mowy, klucza do wszystkich ćwiczeń. Publikacja ta może stanowić cenną pomoc w nauczaniu, zarówno dla nauczycieli języka niemieckiego, jak ich uczniów oraz osób samodzielnie uczących się języka niemieckiego na podstawie różnych podręczników jednojęzycznych.


Słownik Premium Niemiecki pol-niem niem-polSłownik Premium Niemiecki pol-niem niem-pol

Langenscheidt

 • 130 000 haseł i zwrotów
 • przejrzyste artykuły hasłowe i nowatorska typografia
 • aktualne słownictwo ze wszystkich dziedzin życia
 • najnowsze zasady niemieckiej ortografii
 • wybór polskich i niemieckich związkó frazeologicznych
 • okienka informacyjne, a w nich – ciekawostki kulturoznawcze i realioznawcze

albo

Langenscheidt. Słownik kieszonkowy Niemiecki. Polsko - niemieckiLangenscheidt. Słownik kieszonkowy Niemiecki. Polsko – niemiecki

Langenscheidt

Słownik zawiera około 120 000 haseł i zwrotów

 • Nowoczesne słownictwo obejmujące wszystkie dziedziny współczesnego życia
 • Niebieskie wyróżnienia haseł gwarantujące przejrzystość słownika
 • Zapis wymowy z zastosowaniem międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA
 • Rozbudowane artykuły hasłowe zawierające wskazówki gramatyczne oraz liczne przykłady użycia i zwroty frazeologiczne
 • Okienka encyklopedyczne zawierające informacje językowe, kulturowe oraz zwroty używane w różnych sytuacjach komunikacyjnych
 • Obszerne dodatki: gramatyka języka niemieckiego i wykaz czasowników nieregularnych

Deutsch. Słownik tematycznyDeutsch. Słownik tematyczny

Ewa Maria Rostek; Wydawnitwo WAGROS

 • Słownik niemiecko-polski w układzie tematycznym.
 • Pomoc przy pisaniu wypracowań i rozprawek.
 • Nowoczesne słownictwo i współczesne tematy (przydatne na wyjazdy do Niemiec do pracy, na wymianę uczniowską lub studencką).
 • Przejrzysty układ haseł.
 • 40 bloków tematycznych – (nie tylko) na egzamin czy maturę.
 • Dwa formaty – w obu taka sama ilość stron i słownictwa.

BLOKI TEMATYCZNE: człowiek, medycyna. zdrowie, uczucia, rodzina, dzień powszedni, zakupy, usługi, jedzenie, życie towarzyskie, dom, miasto, religia, edukacja, nauka, opisywanie przedmiotów, literatura i sztuka, sport, samochód, komputery, praca, pieniądze, bankowość, polityka, kraje, wojna, pokój, ziemia, świat zwierząt i roślin i wiele innych


Słownik obrazkowy Polski NiemieckiSłownik obrazkowy Polski Niemiecki

LektorKlett

Słownik obrazkowy niemiecki, polski. Zobacz to, co inne słowniki jedynie opisują.

Zawiera ponad 20 000 haseł w 17 rozdziałach głównych i 600 obszarach tematycznych. Możesz znaleźć tu tłumaczenie, którego na próżno szukać gdzie indziej. Dzięki szczegółowym ilustracjom masz znacznie większe szanse na zapamiętanie polskiego tłumaczenia. Słownik obrazkowy to jedyne rozwiązanie, jeśli nie znasz polskiej nazwy danego przedmiotu, a musisz znaleźć jego odpowiednik w języku obcym. 600 stron w pełnym kolorze dostarcza materiał ciekawy nawet dla tych, którzy sporadycznie posługują się językiem obcym.


Direkt Repetytorium maturalne + 2CD Język niemiecki Poziom podstawowyDirekt Repetytorium maturalne + 2CD Język niemiecki Poziom podstawowy

LektorKlett

Repetytorium maturalne Direkt przeznaczone dla uczących się języka niemieckiego na poziomie A2?B1 przygotowujących się do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym obowiązującego od 2012 roku.

 • Repetytorium maturalne direkt / poziom podstawowy:
 • zawiera wszystkie typy tekstów i ćwiczeń charakterystycznych dla matury w nowym formacie. Do książki dołączone są 2 płyty CD z nagraniami tekstów na rozumienie ze słuchu,
 • uwzględnia zmiany nowej formuły ustnego egzaminu maturalnego,
 • obejmuje 14 głównych zakresów tematycznych w ćwiczeniach z tekstem słuchanym, czytanym oraz w zadaniach na pisanie i mówienie,
 • zawiera 28 zestawów do ustnego egzaminu maturalnego wraz z ćwiczeniami ułatwiającymi ich realizację,
 • umożliwia doskonałą powtórkę przed maturą.

300 idiomów języka niemieckiego300 idiomów języka niemieckiego

Daniel Berg; Wydawnictwo Naukowe PWN

Autor książki 333 pułapki języka niemieckiego wyselekcjonował 300 idiomów powszechnych w języku niemieckim. Publikacja ma dużą wartość praktyczną, stanowi kombinację aktualnie używanych zwrotów idiomatycznych oraz dobranych do nich ćwiczeń. Książka prezentuje idiomy, które mają za sobą proces językowej konwencjonalizacji. Tekst zasadniczy został ponadto wzbogacony relatywnie nowymi, ale już utrwalonymi w języku idiomami oraz wyrażeniami używanymi w komunikacji internetowej, które mogą być pomocne w prywatnej i zawodowej korespondencji. Poza częścią opisową podręcznik zawiera także ćwiczenia podzielone na cztery części według stopnia trudności. Nieoceniona pomoc dla lektorów, nauczycieli i zawodowych tłumaczy.

Dlaczego publikacja jest atrakcyjna?

 • Doskonały zbiór idiomów dla każdego Polaka, uczącego się języka niemieckiego, a także dla obcokrajowców, uczących się polskiego.
 • Duża wartość praktyczna ? materiał zorientowany jest na typowe idiomy występujące w codziennej praktyce językowej.
 • Szeroka grupa docelowa ? od poziomu B1 do C2.
 • Ciekawy temat z elementami humorystycznymi.
 • Przykłady użycia haseł w kontekście w języku niemieckim i polskim.
 • Konkretna pomoc w poprawnym tłumaczeniu idiomów.
 • Realne przykłady z życia ? naturalne przykłady zdań i cytaty z podaniem źródła.
 • Przejrzysta kompozycja ? uwzględniająca zasady nowoczesnej leksykografii.

Nie traktujcie proszę powyższych propozycji jako jedynych książek, z których można nauczyć się niemieckiego. Są to pozycje, które znam, z których korzystałem i które się w moim przypadku sprawdziły. Jeżeli nie przemawia do Was moja propozycja, podzielcie się proszę swoimi przykładami w komentarzach.

Na koniec mam jeszcze ogólną radę. Kompletując zestaw do nauki starajcie się uwzględnić wszystko, co jest ważne podczas doskonalenia umiejętności językowych, czyli: gramatykę, słownictwo, ćwiczenia, pisanie, słuchanie, czytanie, mówienie. Jeżeli w miarę szybko chcecie poznać najważniejsze elementy niemieckiego, kupcie sobie samouczek, np. Niemiecki naprawdę dla Ciebie Agnieszki Drummer (recenzja tej książki), ale jeżeli chcecie poznać niemiecki dokładniej i macie na to czas, chęci i motywację, powinniście darować sobie kursy pt. Niemiecki w miesiąc i wziąć się porządnie do pracy. Nauka języka to proces długi, nieraz ciężki i skomplikowany, ale dacie radę ;)

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.06 (81%) - 17 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 46

 1. Witam,
  Bardzo przydatny wpis. Jestem studentką 1 roku filologii germańskiej i ostatnio zastanawiałam się jakie słowniki czy przydatne książki powinnam zakupić.
  Repetytorium Bęzy mam i jest naprawdę świetne. Idealne przygotowanie do matury pod względem gramatycznym. Posiadam także repetytorium maturalne Lektorklett i także jestem zadowolona.
  Pozostałe planuje zakupić, bo uważam, że warto :)
  A mógłby Pan polecić jakieś książki do Leseverstehen ?

 2. witam, a mial Pan do czynienia z aplikacja/kursem supermemo? Paru znajomych mi ja polecalo ale sama nie wiem…

 3. Czy jest jakaś pozycja zawierająca spis słówek wymaganych do egzaminów od A1 do B2?

 4. Dla mnie repetytorium Pana Bęzy jest niemal kultowe. Przez wielu nauczycieli kiedy bylem uczniem traktowane niemal jak biblia niemieckiej gramatyki, co potwierdza sie rowniez w praktyce.
  Polecam zarowno dla poczatkujacych jak i tych wladajacych juz sprawnie jako doskonala mozlowosc odswiezenia tajnikow gramatycznych zaganien.

 5. Witam, po 6 letniej nauce języka niemieckiego w ramach gimnazjum i liceum czuję, że nie mam nawet minimalnej komunikatywności z tego języka, co więcej nie pamiętam nic ponad kilka słówek, a w piśmie część słówek kojarzę. Po edukacji szkolnej zostało mi repetytorium Stanisława Bęzy (to pomarańczowe), które wymagał nauczyciel niemieckiego w gimnazjum i 2 słowniki jeden z wyd. Greg i drugi z wyd. Oleksiejuk. Dodatkowo ostatnio w celu powtórzenia nauczenia się słówek kupiłam niemiecki A1 i A2 „W karteczkach” (fiszki wyd. Compagnia Lingua). Chciałabym się nauczyć języka od postaw, ale raczej z naciskiem na słownictwo wykorzystywane w biznesie. Polecasz jaiś dobry samouczek, czy lepiej od razu zapisać się na kurs językowy aby nabyć podstawy gramatyki, budowania zdań i odmiany czasowników?

 6. Witam,
  a co sądzi Pan o Wielkim słowniku niemiecko-polskim wydawnictwa PONS?
  Czy wart jest swojej wysokiej ceny? Czy lepszą alternatywą jest może polecany przez Pana wyżej Słownik Premium wydawnictwa Langenscheidt?
  Będę bardzo wdzięczna za radę.

  • Obydwie pozycje można polecić z czystym sumieniem. Warto jest jednak wziąć te słowniki do ręki i zobaczyć, jak są zbudowane, jak rozbudowane są hasła, czy są jakieś dodatki, np. tabele gramatyczne itp. Na tej podstawie najłatwiej będzie wybrać słownik dostosowany do własnych potrzeb.

 7. Hubert Myśliwiec Odpowiedz

  Według mnie warta uwzględnienia na powyższej liście (a zatem godna polecenia) jest książka Anny Jędrzejczyk pt. „Znasz angielski? Poznaj niemiecki! Kompendium językowo-kulturowe” . Czytelnikom powinno przypaść do gustu to, że z tą pozycją w ręku nie tylko mogą uczyć się gramatyki i słówek, jako że równolegle do wątków językowych autorka wiele uwagi poświęca pomijanemu najczęściej, a mającemu przecież istotne znaczenie, przedstawieniu języka niemieckiego w kontekście kultury Niemiec. Pani Anny wzbogaca swoją książkę własnymi spostrzeżeniami na tle kulturowym, w szczególności przywołując przykładowe sytuacje życiowe, których była uczestnikiem podczas swojego pobytu w Niemczech. Osoba ucząca się języka niemieckiego może dzięki temu nie tylko zdobywać „suchą” wiedzę, lecz jednocześnie przygotować się na to, co może spotkać ją, gdy wyjedzie do Niemiec; innymi słowy, może wyobrazić sobie siebie w sytuacjach, które w Polsce mogłyby zostać „rozegrane” według nieco innego scenariusza. Do nauki języka autorka podchodzi zatem w oryginalny, interesujący sposób. W mojej ocenie jest to inspirująca pozycja, która najbardziej przyda się osobom planującym posługiwać się językiem niemieckim w Niemczech, ewentualnie w rozmowach z Niemcami odbywanymi gdziekolwiek indziej (ułatwi prawidłowe odczytywanie gestów czy wypowiedzi rozmówcy). Z kolei w części językowej osobom uczącym się języka najpewniej do gustu przypadnie zestawienie słów najbardziej przydatnych w codziennym funkcjonowaniu za granicą.

 8. Wczoraj znajomy opowiadał mi o twoim blogu i bardzo go zachwalał. Dlatego tutaj trafiłem. I faktycznie bardzo ciekawa jest ta strona. Przejrzałem parę postów i jestem pewnie że będę tutaj dość często wpadać.

 9. Patrycja Olejniczak Odpowiedz

  W gramatyce Bezy nie ma wszystkiego tak dokładnie opisanego, na studiach germanistyki korzystamy również z Dreyder Schmitt „Lehr-und Ubungsbuch der deutschen Grammatik aktuell” również świetna książka!!!!

  • Bo Bęza nie jest podręcznikiem akademickim, chociaż to dobry punkt wyjścia. Do tego jeszcze gramatyka kontrastywna Engela i można studiować ;)

   • Nie uważam, żeby ta książka była typowo pod studia. Jest dużo lepsza od Bęzy, bo wszechstronną, dla uczniów trudnością może być wytłumaczona po niemiecku gramatyka, ale są i wydania z teorią po polsku. Jest szczegółowa i zawiera różne niuanse. A u Bęzy ćwiczenia są nudne i jednakowe…

 10. Witam serdecznie,
  Czy poleciłby Pan jakaś książkę mi jako nauczycielce, która pomogłaby rozwijać kompetencję pisania moich uczniów? Chodzi mi o coś standardowego, ale też dodatkowo jako drugą pozycję szukam książki która pomaga w nauce kreatywnego pisania, czyli bez żadnych schematów. Z góry dziękuję

 11. Witaj Łukaszu,
  Znalazlam Twoj blog okolo roku temu i co jakis czas przegladam wpisy. Na prawde świetny! Niemieckiego ucze sie od okolo 2 lat ale ostatnio odczowam jakis niedosyt. Chcialabym przeskoczyc na kolejny poziom (C1). W zwiazku z tym potrzebowalabym rady w wyborze pomocnych materialow

 12. Witam,
  Super blog, fajnie się czyta :-) Szukam ostatnio ksiazki do nauki zwrotów potrzebnych przy handlu, prowadzeniu korespondencji i rozmów telefonicznych. Jestem na poziomie około b1-b2. Może zna Pan coś godnego polecenia?

  Pozdrawiam

 13. Cześć :)!

  Z przyjemnością czytam Twojego bloga. Niedawno przeniosłem się do Wiednia w związku z rocznym pobytem na Erasmusie. Zaczynam prawie od zera (miałem w liceum przez dwa lata niemiecki), ale tych parę miesięcy … Chciałbym się Ciebie zapytać czy miałeś kiedyś styczność z „German with Ease’ albo z „Hugo in 3 months : German” ? :) Ja korzystam z obu naprzemiennie i jak na razie jest ok. Ta pierwsza jest bardziej nastawiona na praktykę, w tej drugiej jest więcej gramatyki. Obie są mniej więcej na 3 miesiące (Hugo ma 12 rozdziałów, kurs Assimila ma 100 lekcji ). Jako uzupełnienie biorę pod uwagę potem „German Grammar and Usage” :)
  Nie chcę pakować się w kurs A1 czy A2 dlatego, że dla mnie to trochę strata czasu i pieniędzy. Wolałbym przeznaczyć je na dobry kurs B1 tudzież B2 potem. :)
  Dlatego wrócę do pytania : czy miałeś kiedyś styczność z którymś podręczników? :)

  Ukłony,
  Wojtek

  • Witaj Wojtku!
   Niestety po raz pierwszy widzę te nazwy podręczników, zupełnie ich nie znam. Ale wnioskując z Twojego rozsądnego komentarza uważam, że doskonale dopasujesz sobie materiały :) Z tym kursem to w sumie niezły pomysł, ale zastanów się, czy także dobrze opanujesz wymowę i znajdziesz odpowiedzi na pewne pytania, co na samym początku nauki jest bardzo ważne. Dobrze jest mieć pod ręką jakiegoś nauczyciela albo przynajmniej osobę z bardzo dobrą znajomością niemieckiego.
   Powodzenia w nauce!

   • Cześć Łukaszu!

    Dzięki za bardzo szybką odpowiedź!
    W kwestii podręczników, to z tej serii Hugo uczyłem się wcześniej języka holenderskiego, z dobrym skutkiem. Ja jestem niestety takim typem 'analitycznym’ – zdecydowanie szybciej przyswajam sobie gramatykę aniżeli zaczynam konwersować w danym języku. Dlatego też mój wybór podręczników jest tym uwarunkowany. Co do „German with Ease” Assimila, to zdecydowałem się głównie ze względu na dość obszerny materiał z całkiem dobrze, moim zdaniem, powolnym wprowadzaniem w niuanse gramatyki.
    Mogę Ci obie podrzucić na maila, jeśli chcesz. Łatwiej byłoby Ci ocenić być może jak to wygląda. One ogólnie są dostępne …. w sieci :P
    Jeśli chodzi o same pytania, to mam kontakt z kilkoma native speakerami niemieckiego. Jak mam jakieś wątpliwości, to googluję i jeszcze weryfikuję przez nich. Moja 'konwersatywność’ ciut kuleje z tego względu, że nie mam możliwości rozmowy ot tak. Trochę mam tę barierę przed sobą (mimo, że nie jest to mój pierwszy ani nawet drugi język obcy), ale powoli się przyzwyczajam. W końcu jak sobie jeżdżę tu i tam, to staram się miejscowych słuchać. :)
    No i ostatnia rzecz – gramatyka. Po przeszukaniu sieci natrafiłem na to -> https://www.amazon.com/Hammers-German-Grammar-Usage/dp/1444120166 do którego znalazłem również ćwiczenia. Ciekawa opcja, zainspirowana Twoimi wpisami na blogu, to „English Grammar for Students of German: The Study Guide for Those Learning German (English Grammar Series)” :)
    Nie zmienia to jednak faktu, że jestem świadom tego, że im wyżej , tym zdecydowanie bardziej będę musiał skierować swe zainteresowanie na kurs. :P na razie jednak mam wystarczająco materiałów, żeby zbliżyć się w okolice mocnego B1.
    Dzięki za odpowiedź jeszcze raz. Będę śledził bloga, bo chociażby wpis z o kursie A1 (tam gdzie jest taka urocza słowianka Olga) bardzo mi pomógł. Nie ma tam za dużo tłumaczenia, ale od czego jest google :D
    Ukłony i zdrowia! :)
    Wojtek

 14. Witam!
  Przygotowuje się do TestDaF. Czy mógłbyś mi polecić jakieś podręczniki przygotowujące do tego testu? Znalazłam takie: „Mit Erfolg zum TestDaf B2-C1″ oraz ” Mittelpunkt B2/C1 Interaktive Tafelbilder” , ale nie wiem czy zainwestować w ich kupno. Każda książka reklamuję się jako ta, która w 100% przygotuje do egzaminu jednak chciałabym poznać opinię osoby, która zajmuję się tym językiem.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Witam, tak naprawdę każda książka, która z założenia przygotowuje do jakiegoś egzaminu, musi spełniać pewne wymagania i obejmować określony materiał. Mit Erfolg zum TestDaf B2-C1 powinno być w porządku, natomiast druga wymieniona pozycja to chyba nie jest podręcznik, prawda?

 15. Witam,

  W ostatnim czasie szukam dobrego podrecznika do nauki jezyka na poziomie c2. Niestety do tej pory udalo mi sie znalezc jedna ksiazka, a mianowicie „Erkundungen C2” ale po jej zakupie nie jestem zadowolona. Czy moglby mi Pan polecic moze inna pozycje?

  • Właśnie to chciałem polecić, bo Erkundungen C1 i C2 są moim zdaniem dobrymi podręcznikami, ale nie polecam ich do nauki własnej, koniecznie z nauczycielem.

 16. Czy mógłby Pan polecić jakąś książkę do nauki słownictwa z zakresu nauk ścisłych, technicznych?

  • Niestety nie znam pozycji książkowych z tych dziedzin, jedynie słowniki. Polecam znalezienie dobrego nauczyciela i słownika oraz korzystanie z materiałów online.

 17. Witam

  Chciałabym zapytać czy mógłby Pan polecić mi jakieś podręcznik do gramatyki niemieckiej, najlepiej po polsku. Przygotowuję się do egzaminu Goethe Institut na poziomie C1 i mam perspektywie naukę na poziomie C2. Z Bęzy korzystam i zauważam, że zagadnienia z tych wyższych poziomów są niestety tylko zaakcentowane.

  Z góry dziękuję :)

  • Witam,
   na poziomach C1-C2 raczej trudno jest znaleźć coś po polsku, polecam „Deutsche Grammatik” od Helbig/Buscha i do tego „Duden. Band 4. Die Grammatik”. Powinno wystarczyć na długie lata :)
   Pozdrawiam

 18. Wiem, że temat trochę starszy, ale wydaje mi się odpowiednim do zadania pytania. Mam nadzieję, że autor zagląda do nowych komentarzy czasami. Od października chciałbym rozpocząć kurs w Goethe Institut dla poziomu B1. Języka jak to większość polskich uczniów 'uczyłem się’ przez liceum i na studiach, ale efekty są takie, że ich nie ma ;)

  Korzystając z tego, że do października zostało trochę czasu chciałem popracować we własnym zakresie mając na celu ponowne zapoznanie się z językiem. Mój plan opiera się o książkach, które posiadam – 'Deutsch Deine Chance’ Bęzy (mam tylko 1 część, druga do mnie właśnie jedzie). Na bazie tych książek stworzę plan powtórek, które gramatycznie będę uzupełniał 'Niemieckim w tłumaczeniach’ oraz podręcznikiem gramatyki Bęzy; słownictwo to fiszki (fiszki.pl) dla poziomów A1-A2 + 300 czasowników A1-A2; osłuchanie się z językiem to z kolei różne materiały na Youtube.

  Teraz pytanie – czy wiadomo mniej więcej jaki poziom językowy 'reprezentuje’ książka 'Deutsch Deine Chance’ (oba tomy)? Czy to B1 czy nawet trochę więcej? Nie za bardzo potrafię znaleźć informację na ten temat w internecie zaś sama książka niespecjalnie jest w tym pomocna.

 19. Bardzo sie cieszę, że znalazłam Pana blog. Prezentuje Pan wiele ciekawych tematów. Chciałabym zapytać czy może zna Pan jakoś pozycję czy stronę internetową gdzie mogłabym poznać słownictwo farmaceutyczne. Jestem farmaceutka, przygotowuje sie poki co do egzaminu b2, ale praca w aptece wymaga trochę bardzej specjalistycznego słownictwa. Czy mógłby mi Pan cos polecić? Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam

  • Witam!
   Przy wszelkiego rodzaju tłumaczeniach medycznych i farmaceutycznych korzystałem zawsze z pozycji Podręczny słownik medyczny polsko-niemiecki, niemiecko-polski (Jacek Klawe, Małgorzata Tafil-Klawe). Nie wiem, na ile sprawdzi się on stricte w odniesieniu do słownictwa farmaceutycznego, ale na pewno pomoże.

   Jest jeszcze inny sposób, który często polecałem swoim uczniom szukającym słownictwa z konkretnego działu. Można skorzystać z niemieckojęzycznych stron aptek/farmacji/kocernów farmaceutycznych (w Pani przypadku). Tam znajdziemy własciwie gotowy słownik obrazkowy :) Poza tym wiele tego typu stron prowadzi blogi, gdzie możemy na bieżąco pracować z tekstem autentycznym. W wielu przypadkach słownik niemiecko-polski okaże się zbędny, bo znaczenie słówek możemy wyłapać z kontekstu itp.

   Mam nadzieję, że udało mi się pomóc.
   Pozdrawiam!

 20. Moim zdaniem na półce zawsze warto mieć dobry słownik danego języka. Praca ze słownikiem przy tłumaczeniach daje mi dużo więcej satysfakcji od ślepego przepisywania w internetowe słowniki. Jeśli chodzi o podręczniki, to staram się je mieć głównie w wersji elektronicznej :)

 21. Moim zdaniem dobra ksiazka to 726-stronicowa cegla DEUTSCHE GRAMMATIK. DEUTSCHE ALS FREMDSPRACHE.
  Autor: Iwona Luz. Wydawnictwo: MARE BALTICUM. To napisana maczkiem po niemiecku ksiega razem z osobna ksiazeczka-kluczem do zadan. Zadan jest okolo 360 razem z Testami. Powiem szczerze, ze Beza przy tym do przedszkole. Ja jeszcze nie wgryzlem sie w te ksiazke, ale powiem, ze po przejrzenie wyglada ta ksiazka hiperprofesjonalnie.
  A Pan Panie Wlascicielu tego bloga zna Pan te ksiazke? To nie jest reklama a tylko wartosciowa informacja po co siegnac. Jezeli autorowi nie podoba sie ten wpis moze go spokojnie wykasowac albo go edytowac. Uwazam jednak, ze to jest wartosciowa ksiazka

  • Tak, Panie Marcinie Autorze tego komentarza, znam tę książkę. Jednak ani nigdy się z niej nie uczyłem, ani nie wykorzystywałem podczas lekcji. Tak na marginesie, jest wiele książek, przy których „Bęza to przedszkole”, co nie oznacza, że od razu musimy po nie sięgać. Większość czytelników bloga jest na takim poziomie zaawansowania, na którym Bęza w zupełności wystarcza.

 22. Dzień dobry,
  Niemieckiego uczyłam się dwa lata na kursie, potem trochę sama w domu. Jestem osobą uzdolnioną językowo i języki szybko wchodzą mi do głowy (angielski znam na poziomie C2; nieźle pamiętam wciąż rosyjski), zwłaszcza uwielbiam gramatykę. :) No i właśnie w sprawie gramatyki mam pytanie. Podstawy, a nawet więcej niż podstawy już mam. Perfekt, Prateritum, Futur I, Futur II, Konditional, Plusquamperfekt, Passiv, um zu, damit i pewnie jeszcze parę gramatycznych zagadnień, które przerabia się w szkole średniej na kursie podstawowym. Chciałabym natomiast wejść głębiej w gramatykę, np. interesuje mnie bardzo użycie czasowników modalnych do wyrażania przypuszczeń, pewności itd. Coś takiego jest w angielskim (She must have been rich / na pewno była bogata; She may be writing an exam / chyba pisze teraz egzamin), podejrzewam, że w niemieckim też, ale to pewnie już bardziej zaawansowane zagadnienia. Dlatego, po tym przydługim wstępie, chciałabym zapytać, czy znajdę ten temat w polecanej przez Pana gramatyce Bęzy?

Napisz komentarz