👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Pogotowie językowe Varia

Jak nauczyć się języka niemieckiego?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Jak nauczyć się języka niemieckiego?„Jak nauczyć się języka niemieckiego?” – to jedno z najczęściej zadawanych przez Was pytań. Pytacie jak opanować słówka, jak nauczyć się gramatyki, jak wyćwiczyć poprawną wymowę, jak zrozumieć różne zagadnienia, z jakich materiałów korzystać itd. Niestety nigdy nie byłem i nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy z Was jest indywidualnym przypadkiem i pomoc w postaci odpowiedzi na maila raczej nic Wam nie da. Mimo wszystko starałem się wielokrotnie odpisywać na takie wiadomości, odpowiadałem też na pytania w komentarzach, ale chciałbym też przypomnieć, że problem początków nauki niemieckiego już nieraz był przeze mnie poruszany na blogu. Zaraz przypomnę Wam linki do tych artykułów, ale najpierw przytoczę treść kilku wiadomości z prośbą o pomoc (zachowałem oryginalną pisownię).

panie łukaszu mam takie pytanie jak nauczyć się szybko i skutecznie niemieckiego nie znam tego języka ale chcę wyjechać do pracy

~Elżbieta

Podpowiedz od czego wlasciwie zaczac nauke jezyka niemieckiego ?-materialow duzo,chwytam wszystko potrochu -pojedyncze slowka rozumie skladam proste zdania, ale dalej nie wiem jak to wszystko ugrysc ,a chce sie tego jezyka nauczyc chociaz komunikatywnie.

~Małgorzata

Jest gdzieś jakiś drogowskaz / rada od czego najlepiej zacząć naukę? W południe sam poszukam ale jeśli do tego czasu ktoś podpowie będe wdzięczny. Uczyłem się niemieckiego ale kilkuletnia przerwa zrobiła większe spustoszenie niż myslałem?dlatego zamierzam powtarzać sukcesywnie wszystko od początku ale nie chcem się zagalopować i powtarzać np 50 000 słów gdyż sam niemiec pewnie tylu nie zna? Zależy mi na słownictwie najbardziej używanym, nie zaś 5 odmianach polskiego słowa.

~Mariusz

Przypadkiem trafiłam na tą stronę . Podoba mi się. Ja nic nie umiem po niemiecku a potrzebuję się tego języka nauczyć, bo mam żyć w tym kraju. Nie słyszę co do mnie mówią, dla mnie zlepek zgłosek. Od czego powinnam zacząć ? Jaką książkę kupić?

~Irena

Swietna strona, mam problem z nauczeniem sie jezyka, nie mam juz sil i wiary w siebie. Mieszkam od stycznia tego roku w Niemczech i co najlepsze, ze uczylam sie kilka lat niemieckiego i co? zero efektu, nie wiem, jak mam sie za to zabrac? czy mam zaczac od slowek tzw. zakuwanie?? czy jak?

~Ania

mam juz wiele lat pracowalam i chce pracowac jako opiekunka osob starszych ucze sie sama z zycia ale to wszystko jest niegramatyczne kupilam kilka ksiazek ale trudno mi sie zmusic do samodzielnej pracy a w Niemczech nie mam dostepu do internetu od czego zaczac ?

~Grażyna

Jak widzicie, osób potrzebujących pomocy jest wiele i nie każdemu mogę wszystko wyjaśnić jednym komentarzem, tutaj potrzebna jest dłuższa praca, np. na lekcjach online ze mną ;) Na początek warto jednak zerknąć jeszcze raz na artykuły, o który wspominałem wyżej. Oto linki:

Fragezeichen– Od czego zacząć naukę języka niemieckiego?
– Jak uczyć się niemieckiej gramatyki?
– Jak ułatwić sobie naukę języka niemieckiego?
– Jak uczysz się niemieckich słówek?
– Podstawy poprawnej wymowy w języku niemieckim
– Poradniki dla uczących się języka niemieckiego

Foto:  Some rights reserved by rosmary
Some rights reserved by Oberazzi 

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 3

  1. Co do nauki języków polecam przede wszystkim osłuchanie się z językiem. Ja kiedy uczyłem się angielskiego często robiłem tak, że oglądałem film, który już znałem z napisami angielskimi w pełni skupiając się na tym co mówią w filmie, nie rozpraszając uwagi na fabułę filmu.

    Można w ten sposób dość nieźle podszkolić się w mówieniu, pod warunkiem, że ma się już jakiś zasób słownictwa.. :)

  2. Kucinski Michał Odpowiedz

    Popieram imiennika z postu wyżej. Moja siostra cioteczna uczyła się hiszpańskiego na telenowelach :) Lektor jest tam na tyle słaby, że osłuchała się świetnie z językiem i późniejsza nauka przyszła jej naprawdę gładko. Dzisiaj żyje w Hiszpanii. :)

    Dlatego też myślę najłatwiej jest nam uczyć się angielskiego – jest on wszędzie – w tym w filmach i od małego jesteśmy bombardowani słówkami, zwrotami, które zapadają w pamięć i później łatwiej jest się go nauczyć. Z językiem niemieckim trzeba zrobić po prostu to samo – oglądać seriale po niemiecku z napisami i osłuchać się z nim ucząc podstawowych słówek.

Napisz komentarz